Na trhu jsou 3 základní typy svářeček. Jakou vybrat?

Svařování se řadí mezi tradiční činnosti každého domácího kutila. Možná jste už i vy přišli na to, že ne všechno je možné přichytit prostřednictvím šroubů, případně vrutů. Doby, kdy měl svářečku pouze někdo, jsou již naštěstí dávno minulostí. Dnes není problém svařovat s mnohými modely klidně i doma. Díky optimálně zvolené svářečce to nebude nejmenší problém. Jak ale takovou svářečku vybrat? Na trhu existují hned 3 variace, jež následně popíšeme.

Trafosvářečka jako klasika

Pravděpodobně nejrozšířenějším modelem svařovacího přístroje je trafosvářečka. Je založena na práci se střídavým proudem. Bohatě k jejímu správnému fungování postačí běžná zásuvka na 220 V a jistič minimálně na 16 V. Zařízení tohoto charakteru se vyznačuje především poměrně vysokou hmotností. Tradičně modely váží zhruba kolem 15 až 20 kg. Nezbytné je zvolit dostatečně funkční a kvalitní ventilátor. Důležitým ukazatelem je také zatěžovatelnost. Ty nejlepší trafosvářečky dosahují až na vynikajících 60 %. Levnější hobby modely ji mají kolem 40 %. Nedílnou součástí všech modelů je tepelná pojistka. Nakoupit musíte pochopitelně i svařovací dráty.

Poněkud lehčí invertory

Dobrou volbu představují invertory. Jsou ovšem mnohem lehčí a fungují na poněkud odlišném principu. V útrobách svářeček tohoto typu se nachází specifický spínací zdroj schopný přeměnit napětí střídavé na vysokofrekvenční. To je následně dále usměrňováno. Výhodou je vysoká mobilita při práci. Svářečku lze používat klidně i na žebříku ve výškách. Vynikající jsou i funkce, mezi které patří Hot start umožňující jednodušší nahození oblouku, nebo Antistick eliminující riziko přivaření konkrétní elektrody k samotnému sváru.

Polyfúzní modely svářeček

Tyto specifické svářečky jsou určené pro svařování trubek z plastu. Pro běžné využití v dílně se příliš nehodí, nicméně instalatérovi nemohou chybět. Výborné jsou také pro údržbáře a jiné řemeslníky. Příslušenství k nim podobně jako svařovací dráty pro předchozí modely seženete na https://www.nekvinda-obchod.cz/334-02-svarovaci-draty/.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *