Jste ve stresu? A umíte s ním pracovat?

Krátkodobý stres dle vědeckých výzkumů člověku neškodí. Horší to je se stresem dlouhodobým, kterého je na místě se zbavit. Respektive se naučit jej korigovat. 

V živočišné říši je stres předpokladem nutným k přežití. Zvíře v ohrožení vyburcuje buď k útoku, nebo úniku. U člověka, který místo v přírodě loví v supermarketech, je jeho úloha trošku jiná. Jsou jedinci, které stres vyburcuje k lepším výkonům. Jiným ale ubližuje.

Jak se stresem nakládáte?

Problémem ale není ani tak stres jako spíše to, jak s ním nakládáte. Tedy, jak se s ním dokážete (či nedokážete) vypořádat. Každý jsme totiž jiný. Co takového flegmatika nechá klidným, cholerika dokáže vytočit k nepříčetnosti. V ten okamžik zažívá stres. Zvyšuje se mu krevní tlak i srdeční tep. Pokud se neuklidní a tyto situace se opakují, zadělává si na vážné zdravotní potíže.

Jak se stresem zatočit?

Rad a tipů, jak zatočit se stresem, najdete plný internet. Z dlouhodobého hlediska pomáhá jakákoliv relaxace. Ne nadarmo se říká, že práci byste si neměli nosit domů. Jakmile překročíte práh svého domu, věnujte se jakýmkoli jiným činnostem než práci, již vám stres způsobuje. Vařte, pečte, háčkujte, věnujte se zahradě, vydejte se na dlouhou procházku do lesa. Zkrátka vypněte a pracovní povinnosti se snažte vyhnat z hlavy.

Obraťte se na psychologa

Stres ovšem nezpůsobují jen pracovní povinnosti. Na vině často bývají finanční problémy, vyhazov z práce, strach z nemoci či hroutící se milostný vztah. Velkou zátěží pro člověka bývá smrt milované osoby. Těžko se ale vyrovnáváme i s rozchodem. Bolístky tohoto typu většinou zahojí čas, který se však může protáhnout i na několik let. V tom případě se nestyďte obrátit na pomoc psychologa.

Alkohol? Raději ne

Spousta lidí se výše zmíněné problémy snaží vyhnat alkoholem. To je ale cesta do pekel. Místo alkoholu sáhněte po bylinkách. Zklidní vás třeba výtažky z meduňky lékařské, kozlíka lékařského nebo třezalky tečkované. Centrální nervovou soustavu ale příznivě ovlivňuje i mateřídouška či rozmarýn. Z bylinek si připravujte výluhy a ty po douškách popíjejte. Mějte se ale na pozoru před jejich množstvím – silnými výluhy se můžete i předávkovat.

Vyzkoušejte ANTISTRES od Naturvity

Sázkou na jistotu v tomto ohledu je užívání k tomu určených doplňků stravy, jež přeci jen disponují vyváženým poměrem účinných látek. V přípravku ANTISTRES, jehož výrobcem je společnost Naturvita, a.s., například najdete výtažky hned ze tří bylinek s výraznými sedativními účinky (kozlíku lékařského, vitánie snodárné a rozchodnice růžové). Ani u tohoto přípravku ale nepřekračujte dávkování uvedené na etiketě!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *