Dlouhodobý deficit vitaminu C se projevuje v podobě nemoci zvané kurděje. Zatímco dříve byla tato diagnóza projevující se mimo jiné krvácejícími dásněmi běžná – zejména mezi chudšími lidmi a přes zimu, kdy nebyl dostatek ovoce, dnes se s ní v Evropě prakticky nesetkáte. Přesto je možné, že i vy byste potřebovali doplnit vitamin C.
Vitamin C je pro lidské tělo nenahraditelný, organismus si ho však nedokáže vyrobit, proto ho musíme dodávat. Nejlépe ho získáte z potravy, konkrétně z ovoce a zeleniny. Největší množství obsahují černý rybíz, kiwi, papája, citrusy, papriky, brokolice, květák a kapusta.
Vitamin C nejen proti koronaviru
V současné době není vůbec na škodu příjem vitaminu C zvýšit. Máme tady jaro, což znamená vyšší tlak na organismus, a navíc pandemii koronaviru. Vitamin C dokáže posílit imunitní systém, zvyšuje protilátky proti virům a mimo jiné má vliv na fungování nervového systému. Proto příznivě působí také na epilepsii, autismus a Alzheimerovu chorobu.
Stres nám spotřebovává vitamin C
Zvýšené dávky vitaminu C by měli přijímat lidé žijící ve stresu. Během 15 minut stresu se spotřebuje 300 mg vitaminu C! 300 mg tohoto vitaminu se nachází ve 100 g papriky nebo ve 300 g brokolice či ve 100 g černého rybízu.
Pozor na doporučené denní dávkování
Z ovoce se vitaminem C určitě nepředávkujete. Tím syntetickým z lékárny se však předávkovat můžete. Vždy dodržujte doporučené dávkování, vyšší dávky mohou vyvolat průjem, alergické reakce nebo nevolnosti.
Vhodné jsou tablety s pomalým rozpouštěním
Vitamin C můžete přijímat ve spoustě podob. Existují varianty rozpustné ve vodě, bonbony určené k cucání nebo klasické kapsle. Vždycky je dobré dívat se po těch, co mají trvalejší účinek, tedy působí v těle několik hodin. Tím je například Extra C 500 s postupným uvolňováním. Pořídíte ho v internetové lékárně Gigalekarna.cz.