Pleteme z merino vlny – na co se hodí a jaké má vlastnosti

Patříte-li mezi kreativní tvory, kteří milují ruční práce, nebo koketujete-li s myšlenkou, že se naučíte plést, máme pro vás skvělý tip na přízi, kterou si oblíbí zkušené pletařky i úplní začátečníci. Jedná se o hit posledních let, jenž si získal srdce mnoha výrobců po celém světě – merino vlnu. Tlusté, tenké a středně silné příze tohoto typu můžete snadno sehnat na internetu. Pojďte se podívat, jaké jsou hlavní přednosti tohoto materiálu a co vše z něj můžete vytvořit.

Čím se vyznačují příze merino

Merino vlny na pletení jsou jedněmi z nejoblíbenějších přízí všech dam a pánů, kteří se zabývají pletením. Získávají se z vlny stejnojmenného plemene ovcí, které se musí často stříhat – alespoň jednou do roka. Jedná se tedy o přírodní vlákno, jež svými vlastnostmi předčí klasickou vlnu. Je totiž tenčí, měkčí a velmi hřejivé. Z toho důvodu se z merina často plete zimní oblečení či různé doplňky. Oblíbenou klasikou jsou teplé svetry, kardigany, ponožky, rukavice, a mnoho dalšího. Z těch nejtenčích přízí se však dá vytvořit také úplet na jaro či lehké topy na léto. Výhodou merino vlny je totiž mimo jiné schopnost odvádět pot od těla udržovat stabilní tělesnou teplotu.

Gigantické pletení na rukou nebo obřích jehlicích

Na trhu se v posledních letech začaly objevovat speciální gigantické příze, z nichž šikovné pletařky vytváří hřejivé měkoučké deky, přehozy přes postel, designové povlaky na polštáře, koberečky a mnoho dalších doplňků do bytu. Tato příze se používá především pro pletení na rukách nebo na speciálních obřích jehlicích. Pokud vám ještě pletení moc nejde, pak je tato vlna ideální pro naučení úplných základů, jelikož se s ní snadno pracuje, neklouže po jehlicích, nevyžaduje další pomůcky na pletení a celkově je velmi přizpůsobivá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *