Kvalita fotografií závisí i na papíru, na který je vytisknete

Pokud jste někdy byli na výstavě profesionálního fotografa, nebo máte podobné fotografie doma, možná jste si všimli, že tisky profesionálních fotografií vypadají i po mnoha letech naprosto dokonale, zatímco fotky, které jste si vytiskli doma, jsou po několika letech zažloutlé, vybledlé a jejich barvy nejsou tak zářivé jako dřív. Kromě kvality inkoustů použitých k tisku, je toto stárnutí fotografií způsobeno použitým papírem. Zatímco vy pravděpodobně používáte pro tisk fotografií běžné fotopapíry, profesionální fotografové tisknou svá díla na takzvaný umělecký papír, neboli fine art paper.

Jaký je rozdíl mezi fine art paper a běžným fotopapírem?

Zásadní rozdíl není jen v kvalitě výroby, ale hlavně v použitých materiálech. Zatímco papír pro běžné použití je tvořen dřevitými vlákny obsahujícími lignin, přírodní sloučeninu odpovědnou za žloutnutí papíru, fine art paper je vyroben z vláken bavlny, která nežloutne a nemusí tak obsahovat chemická bělidla, která snižují trvanlivost papíru a poškozují barevné inkousty. Umělecký papír nejvyšší kvality obsahuje dlouhá bavlněná vlákna a jeho výrobci zaručují, že vydrží beze změny více než 100 let.

Povrchová vrstva zajistí ideální přilnutí inkoustu

Kromě složení samotného papíru závisí i na složení povrchové vrstvy – coatingu, kterou je fotopapír potažen. Tato vrstva je u uměleckých papírů vytvořena tak, aby poskytla ideální plochu pro přilnutí inkoustů, které se ovšem v žádném případě nesmí rozpíjet. Jedině tak totiž dosáhnete zobrazení i těch nejdrobnějších detailů. Povrchová vrstva by zároveň měla mít neutrální pH, což zabrání nežádoucím chemickým reakcím a stárnutí papíru. Pokud to myslíte s fotografováním opravdu vážně a chcete, aby vaše fotografie byly krásné i po letech, investice do uměleckých papírů fine art paper se vám rozhodně vyplatí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *