Cena balíku je pro odesílatele stěžejní. Prozradíme, jakými způsoby je na ní možné šetřit

Zabalení, dohoda s konkrétním dopravcem, pojištění – do ceny balíku se promítají všechny tyto faktory. Pokud odesíláte zásilky často, například v rámci e-shopu či jiného byznysu, budete se přirozeně snažit jejich cenu srazit na minimum. Přečtěte si, jak na to jít!

Cena balíku je určena především následujícími kritérii 

  1.       Samotné rozměry balíku
  2.       Váha balíku
  3.       Cílová destinace balíku
  4.       Hodnota obsahu balíku (cennější zásilky zpravidla potřebují pojistit)

Naštěstí lze ve většině případů každý z těchto faktorů ovlivnit tak, aby, co se týče ceny, působil ve váš prospěch.

Výběr správné přepravní společnosti je alfou a omegou

Pamatujte ale, že žádná univerzálně “správná” přepravní společnost neexistuje. Některé mohou být vhodnější pro přepravu nadrozměrných či těžkých balíků, další mohou nabízet zvýhodněné podmínky při přepravě do zahraničí, jinde se může stát, že nabízejí výhodné pojištění vašeho balíku, popřípadě množstevní slevy. Řiďte se proto především povahou vaší zásilky i vašimi konkrétními potřebami při jejím odesílání.

Rozhodně prozkoumejte možnosti trvalé spolupráce s jednotlivými firmami

Pokud neposíláte balíky jednorázově, ale jde o váš “denní chléb”, rozhodně si zjistěte, jestli některý z dopravců nenabízí slevy či jiné zvýhodněné podmínky pro stálé klienty. Může se jednat o výborné řešení pro obě strany. Vy ušetříte a společnost získá pravidelného zákazníka. Samozřejmě nemusíte zůstat jen u jedné společnosti, ale navázat spolupráci s vícero, pokud pravidelně odesíláte velké objemy zásilek do různých zemí – ale to jistě víte.

Na správném zabalení balíku vše stojí i padá

Zásilka poškozená v důsledku špatného zabalení rovná se reklamace a vaše ztráta – zejména, pokud nejste pojištěni. Viditelně nedostatečně zabalený balík vám u některých dopravců mohou i odmítnout. Česká pošta dokonce penalizuje i nestandardní tvary zásilek. Dostatek místa k podrobnému návodu balení balíků zde nemáme, nicméně alespoň ve stručnosti – pevné krabice z dvouvrstvého kartónu, kvalitní výstelka (nikoliv jen staré noviny, ale nejlépe bublinková fólie, pěnové granule či jiný druh ochranného materiálu), a dostatečné oblepení páskou rovná se dobře zabezpečený balík.

Pozor ale na velikost – nadrozměrné krabice vás budou stát extra peníze za přepravu. U krabice příliš malých, kde bude jen tenký ochranný prostor mezi stěnou krabice a obsahem, pak zase může nastat poškození obsahu. Obvyklým pravidlem bývá, že by mělo být mezi obsahem a stěnou alespoň 5 centimetrů výstelky – ideálně i více. Obsah balíku by uvnitř neměl při otřesech “létat”. Při balení ale pamatujte i na to, že adresát bude muset balíček i rozbalit – udělejte mu to snazším!

Někteří přepravci vám mohou poskytnout krabice vlastní, a to někdy i zdarma! Pokud to ten váš nabízí, využijte to!

Pojištění ano či ne?

Pokud je obsah vašeho balíku zvláště cenný, je pojištění bezmála nutností – riziko finanční újmy je v případě poškození či ztráty jednoduše příliš velké. Spousta přepravců vám bude nabízet pojištění vlastní, a pokud to uznáte za vhodné, klidně na tuto nabídku přistupte. Ale pozor – v mnoha případech je finančně výhodnější zásilku pojistit u třetí strany. Nabídka dopravců může být přemrštěná, proto se nejprve ujistěte o cenách nabízených pojišťovnami, než se rozhodnete.

To byly tedy hlavní způsoby, jak na ceně balíčku ušetřit. Lidé jsou ale vynalézaví a způsoby zmíněné v tomto článku jsou jen špičkou ledovce – některé další můžeme probrat třeba příště! 

Odesíláte zásilky pravidelně? Jak se při tom snažíte snížit své náklady? Poraďte ostatním v komentářích!

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *