Aby kojení nebolelo

Jak se zbavit bolesti prsou při kojení? Pomohou speciální náplasti, šetrná kosmetika, masáže a správná technika.

Kojíte-li poprvé, mějte trpělivost se sebou i s dítětem. Oba potřebujete čas, abyste si osvojili nové návyky a techniky kojení.

Čím častěji kojíte, tím více mléka vytváříte

Kojení je velmi účinný přírodní systém nabídky a poptávky. Čím častěji kojíte a čím více mléka dítě spotřebuje, tím více se ho v prsou vytváří. A to zadarmo! Jakmile začnete dítě kojit méně, prsy ho budou i méně produkovat. Během prvních šesti týdnů se proto snažte jen minimálně mateřské mléko doplňovat mlékem umělým. Produkce mateřského mléka by se tím narušila.

Správná technika

Do techniky kojení vás zasvětí laktační poradkyně už v porodnici. Ten správný grif si ale budete muset najít sama. Toto hledání a vzájemné zvykání si na sebe se možná zpočátku neobejde bez bolesti.

Změňte polohu

Bolest prsu při kojení je mimo jiné známkou, že něco děláte špatně. Nejprve proto změňte polohu při kojení. Místo fotbalového držení například zkuste kojit vleže. Bolestivosti bradavek také zabráníte šetrným oddělením dítěte od prsu. Když dítě skončí s pitím, vložte prst mezi horní a dolní dáseň dítěte. Můžete také jemně tlačit prsty na prs v blízkosti úst dítěte, popřípadě mu jemně tlačit na bradu.

Jak na popraskané bradavky?

Popraskané bradavky omývejte pouze vodou, mýdlo by je ještě více vysušilo. Pomáhají také masáž heřmánkovým olejem a aplikace obkladů Multi-Mam Compresses, které jsou k sehnání na e-shopu kojenibezbolesti.cz. Jako přirozený zvlhčovač při kojení funguje samotné mateřské mléko, jímž si bradavky potřete. V žádném případě nepoužívejte tělová mléka ani jiné lubrikanty, které by se mohly dostat do trávicího systému dítěte.

Udržujte bradavky v suchu

Nesmírně důležité je také udržovat popraskané bradavky v suchu. Proto je vhodné nechávat je co nejvíce na vzduchu. Vlhkou podprsenku i nasáklé vložky co nejrychleji vyměňte. Pokud po týdnu problémy neustoupí, obraťte se na lékaře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *