Věří se, že Římané vynalezli kanalizační systém před tisíce lety, aby pak byl po staletí zapomenut. A podobně tomu prý bylo s vynálezem toaletního papíru.
Toaletní papír je jednoduchou, přesto nenahraditelnou pomůckou. Byly však doby, kdy lidé tento vynález nepoužívali. Ostatně i v 21. století ještě existují země, kde se bez něj obejdou.
Výdobytek pro privilegované
První zmínky o toaletním papíru pocházejí z 8.-9. století z Číny. Jeho průlom pak nastal v 14. století, kdy se za dynastie Ming používaly jakési parfémované papírové kapesníčky. Byly však určeny pouze bohatým lidem z císařského dvora. Dnes už navíc víme, že parfémované nemusí znamenat vždy to nejlepší. Například v Česku velmi rozšířené toaletní papíry Jumbo se vyrábí bez parfemace, protože ta častokrát není příjemná lidem s citlivou kůží.
Ale zpět do historie. Čím se lidé utírali, když neměli toaletní papír? Staří Římané používali houbu se slanou vodou připevněnou na tyči, námořníci konec lana, bohatší lidé látky, krajky, vlnu, chudí pak seno, listí, dřevěné hobliny nebo ruce a vodu. Inuité měli sníh, Američané kukuřičné listy.
První rulička vznikla v Americe
Moderní toaletní papír v ruličce, jak ho známe dnes, vznikl v Americe v roce 1857. Stojí za ním Joseph Gayetty. Na svůj nápad byl patřičně hrdý, na každý kus nechal tisknout své jméno. Tehdy to nebyla rulička, ta přišla až v roce 1890 se společností Scott Paper Company.
V Evropě byla z hlediska toaletního papíru velmi významná papírna v Harmanci, již v roce 1829 založil slovenský podnikatel František Zikmund. Vyráběl se zde skládaný toaletní papír Hermandol. Ano, skládaný, ruličky tehdy ještě nebyly. Dnes se s jiným tvarem než ruličkou prakticky nesetkáte, pouze můžete vidět ruličky různých velikostí. Třeba Jumbo toaletní papíry mají větší návin, rulička je podstatně objemnější.
A na závěr jedna zajímavost. Nejdražší toaletní papír na světě byl vyroben v Austrálii z 22karátového zlata. Má hodnotu 1,3 milionu dolarů.