Kamna je potřeba také čistit

Vytápět při dnešních cenách něco většího než garsonka je finančně skutečně hodně náročnou záležitostí. A je celkem jedno, jestli člověk používá k vytápění elektrickou energii nebo plyn. Obojí dnes vyjde cenově na stejno.

Je zde ovšem jedno docela efektivní řešení, a sice krbová kamna. Pro někoho to může být jen relikt minulosti, pro jiné se však jedná a o hodně zajímavý zdroj tepla.

Dřevo je levnější než plyn a elektřina

Hlavním důvodem, proč vůbec o kamnech byť jen přemýšlet, je palivo. Tím je v tomto případě dřevo a jeho variace. Samotné dřevo je surovina, která stojí mnohem menší peníze než plyn i elektřina. Navíc se těží v docela velkém množství i v našich zeměpisných šířkách. Proto není potřeba se bát toho, že by snad v brzké době mohlo dojít. Jedná se navíc o obnovitelnou surovinu, což je další plus.

Lidé často o možnosti topit v kamnech uvažují, nicméně se jim nechce štípat dříví. Toho se ale není potřeba bát, místo polen je možné si objednat třeba pelety. I ty jsou ze dřeva, konkrétně ze stlačených třísek spojených pryskyřicí.

Pelety jsou dobrou volbou i díky tomu, že se dodávají v nepromokavých pytlích. Neotevřené je tudíž možné je skladovat třeba i ve vlhčích místnostech.

Vhodný model

Krbová kamna jsou nejen praktická, ale dokáží také fungovat jako dekorace. V dnešních časech však není takový výběr jako v dobách minulých, jelikož je po tomto druhu topných těles vysoká poptávka.

Proto jsou zákazníci hodně rádi, když na ně zbyde model, který se jim hodí do bytu alespoň, co se výhřevnosti týče. Na nějaké vizuální kvality se v současnosti zase tak moc nehraje.

Dobrá údržba

Zásadní je u kamen výhřevnost. Ta může časem klesat, většinou vinou zanesení. Z toho důvodu je nezbytné během topné sezóny jednou za čas pořádně pročistit kouřovod. Zaneseným kouřovodem totiž nemohou volně procházet saze, což v konečném důsledku může vést až k explozi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *