Jak Apple certifikuje lightning kabely od výrobců třetích stran

Vybíráte kabel s lightning konektorem pro svůj iPhone či iPad a přemýšlíte, jaký koupit? Vyvarujte se podezřele levných kabelů. Pravděpodobně nemají certifikaci od Apple a váš telefon by se přes ně stejně nenabíjel. U necertifikovaného příslušenství zařízení jen zobrazí chybovou hlášku a nenabíjí se, nebo se nabíjí pomalu.

Konektor lightning je patentovaný konektor vytvořený společností Apple, který iPhony, iPody a iPady používají od roku 2012. Každý lightning kabel, respektive konektor, obsahuje malý ověřovací čip, který vašemu zařízení sděluje, že má certifikaci Apple MFi (Made for iPhone, iPad, iPod). Kabely bez certifikace iPhony odmítají, protože u nich hrozí zahřívání a poškození telefonu.

Certifikační proces

Každý výrobce kabelů lightning, který chce prodávat certifikované kabely, se musí dohodnout se společností Apple. Jde o poměrně dlouhý proces. Je třeba předložit produktový plán, design i popsat balení kabelů. Tohle všechno musí společnost Apple schválit.

V rámci schvalovacího procesu je nutné poslat společnosti Apple také vzorky vašich kabelů. Respektive ne společnosti Apple, ale nezávislé testovací společnosti, která provede mechanické a elektrické testy. Apple taktéž běžně kontroluje výrobní zařízení, na nichž se vyrábí certifikované kabely.

Jak poznat, že je kabel certifikovaný?

Výrobce se obvykle rád pochlubí, že je jeho kabel lightning pro iPhone, iPad nebo iPod certifikovaný, informace o certifikaci bývá uvedená rovnou na obalu. Pokud se chcete přesvědčit, zda nelže, můžete tak učinit přímo na webových stránkách Apple: https://mfi.apple.com/account/accessory-search. Tam si lze vyhledat třeba podle výrobce či modelu konkrétní příslušenství a zjistit, zda má certifikaci pro iPhone, iPad, iPod či Apple Watch. Certifikace MFi se totiž netýká pouze kabelů, certifikuje se i další příslušenství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *