Co všechno uvidí lékař skrz oftalmoskop?

Oftalmoskop by se dal jednoduše popsat jako oční zrcátko. Jde o lékařskou pomůcku, pomocí níž se vyšetřuje lidské oko. Pokud jste někdy byli na očním kvůli diagnostice oční vady či onemocnění, pravděpodobně vás lékař již takto vyšetřoval.

Zadní část oka, neboli fundus, se skládá ze sítnice, terče zrakového nervu a cév. Právě tohle lékař vidí skrz oftalmoskop. Proto na vyšetření pravidelně chodí i lidé trpící diabetem či vysokým krevním tlakem, tyto onemocnění postihují krevní cévy oftalmoskopem viditelné.

Jak vyšetření oftalmoskopem probíhá?

Nejdříve vám lékař do očí nakape speciální kapky, které způsobí rozšíření očních zornic. Lékař je pak schopen vše lépe vidět. Po tomto rozkapání budete jen klidně sedět, případně točit zrak směrem, o jaký vás lékař požádá. Lékař si sedne naproti vám a oftalmoskopem bude vyšetřovat oko.

Někdy může lékař přistoupit i k tzv. nepřímé oftalmoskopii. Pacient leží či sedí v záklonu, lékař si světlem umístěným na čele osvětluje oko a oftalmoskopem jej vyšetřuje.

Další alternativní metodou je vyšetření štěrbinovou lampou. I štěrbinová lampa patří mezi zdravotnické pomůcky, lékař si vás k ní posadí a opře vám hlavu i čelo, abyste drželi hlavu v klidu. Jasným světlem osvítí vaše oční pozadí a mikroskopem si ho prohlíží.

Jak se na oční vyšetření oftalmoskopem připravit?

Běžně není vyžadována žádná příprava. Pouze pokud jedete na vyšetření autem, je dobré si s sebou vzít někoho, kdo vás odveze. Po rozkapání můžete mít několik hodin rozmazaný pohled a být citliví na světlo. Z toho důvodu je vhodné si s sebou vzít sluneční brýle.

Vyšetření je nebolestivé a velmi rychlé. Práce s moderními oftalmoskopy je pohodlná, například oftalmoskop HEINE BETA 200s LED má Li-ion akumulátor, 28 čoček a vysokou odolnost vůči nárazům a otřesům. Očního vyšetření oftalmoskopem se tedy v žádném případě nemusíte bát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *