Vše jste odkládali a termíny se neúprosně blíží? Pokud propadáte panice při psaní diplomky, podívejte se na šest užitečných tipů, jak ji zvládnout i v krátkém čase.
1. Základ je dobré téma
Asi nejdůležitější částí diplomové práce je výběr tématu. Pokud nemáte téma, které vás baví a ke kterému víte co říct, psaní vám půjde o dost hůře. Někde se vám bude obhajovat lépe práce, kterou už před vámi zpracovalo 10 lidí, jinde naopak ocení téma, které ještě nikdo neměl. Vždy však musíte mít alespoň základní přehled o tom, o čem vlastně píšete.
2. Čerpejte z dizertační práce
Velmi přínosné je vyhledat dizertační práci na podobné téma, které se chystáte psát. Dizertační práce je již považována za vědeckou práci, na rozdíl od diplomové. Můžete čerpat literaturu, metodické poznámky nebo nápady do praktické části. Při obhajobě se na ni můžete odkázat.
3. Komunikujte s vedoucím práce
V této oblasti je potřeba být důsledný a pečlivý. Je třeba být aktivní. Když to neudělá vedoucí, sami navrhněte termín konzultace. Na konzultace choďte připraveni. A poslední rada, když si nejste jisti, radši se zeptejte i na zdánlivě banální věc, je to lepší než to mít ve výsledku špatně.
Tip: Stejně jako stovky spokojených studentů můžete i vy využít možnosti vypracování bakalářské práce, nebo vypracování diplomové práce na zakázku. Rozhodnutím nechat práci na odbornících se zbavíte stresu a naopak získáte množství času, který můžete věnovat něčemu jinému.
4. Hlídejte si termíny
Pečlivě si pohlídejte termín odevzdání vaší práce a také dbejte všem pokynům fakulty k odevzdání. Zanedbání se může velmi nevyplatit.
5. Přidávejte grafy a obrázky
obohaťte vaši práci o obrázky a grafy. Nikomu se asi nechce číst spoustu stránek čistého textu. Vložte do textu práce tabulky, grafy a fotografie. Opticky to bude vypadat lépe a hlavně bude práce působit obsáhleji. Fotografie z vlastního archivu jsou vždy kladně hodnoceny.
6. Dejte si záležet na obhajobě
Podcenit samotnou obhajobu se rozhodně nevyplácí. Pro obhajobu budete potřebovat především kvalitní prezentaci. Začněte úvodem, kde představíte oblast výzkumu. Na pár slidech shrňte cíle práce, metodologii, výsledky studie a zformulujte závěr. Klíčové jsou odpovědi na otázky vedoucího a oponenta, které dostanete v posudku. Projev by měl být plynulý, slidy by neměly být zahlceny textem, ale pouze body, o kterých budete samostatně mluvit. Je potřeba si prezentaci několikrát cvičně odprezentovat, budete pak klidnější.