banner

Zraněná Češka pojede do Káhiry. Egypt zatím nepovažuje útok za terorismus

Češka zraněná po útoku v Egyptě bude převezena do Káhiry. České ministerstvo zahraničí nabídlo její rodině ubytování na ambasádě. Podle šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zatím Egypt nepovažuje útok za teroristický čin, ale spíš za ojedinělý útok pomateného člověka. Egypt už muže identifikoval.

Zraněná Česka podle Zaorálka v Káhiře podstoupí další vyšetření a navštíví ji i pracovníci ambasády. „Domluvili jsme i to, aby se do Káhiry mohl v zápětí přesunout i její manžel a dítě,“ řekl ČT. Česká republika má podle Zaorálka v Káhiře poměrně veliký objekt, kde rodině nabídne ubytování.

Doporučení pro turisty se zatím nemění 

Egypťané zatím pokládají útok v Hurghadě za ojedinělý. „Spíš mluví o útoku nějakého maniaka. Nemluví o teroristickém útoku. Není to ale definitivní. Budeme čekat, jak se to bude dál vyvíjet. Pro turisty na základním doporučení pro Egypt proto zatím nic neměníme. Nebezpečný je Sinaj, letoviska pokládáme za dostatečně chráněná,“ řekl Zaorálek České televizi.

Zadržený útočník byl identifikovaný jako osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín z provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu. Egyptské ministerstvo vnitra o motivu jeho činu zatím neposkytlo detaily.

Podle médií muž útočil jen na ženy

Muž podle svědků v pátek přeplaval z veřejné pláže do uzavřeného hotelového komplexu, kde ubodal dvě turistky. „Každou z nich bodl třikrát do hrudi. Zemřely na pláži,“ řekl člen ostrahy Abdal Abdalazíz. Dvě další turistky útočník zranil a potom utekl do vedlejšího areálu, kde napadl další hosty. 36letá Češka byla zraněna na noze. 

Egyptské sdělovací prostředky uvádějí, že muž útočil pouze na ženy. Německé ministerstvo zahraničí už potvrdilo, že obě mrtvé jsou Němky. „Podle toho, co víme, chtěl útočník zasáhnout zahraniční turisty,“ citovala agentury DPA mluvčí ministerstva zahraničí. Mezi raněnými jsou kromě Češky i dvě Arménky a národnost čtvrté je zatím nejasná.  

Egyptská média připomínají, že se páteční útok podobal atentátu z loňského ledna. Také tehdy byli v Hurgadě pobodáni turisté v hotelovém komplexu. K akci se přihlásila radikální organizace Islámský stát. Dva z útočníků byli v prosinci odsouzeni k trestům smrti.

Egyptský cestovní ruch se potýká s problémy už od revolučního roku 2011 a značně ho poškodily i útoky z následujících let. V roce 2015 se odnož IS ze Sinajského poloostrova přihlásila k atentátu na ruské letadlo, které spadlo s turisty na Sinaji s více než 220 lidmi na palubě. Do roku 2011 do Egypta ročně přijíždělo téměř 15 milionů turistů, loni jich bylo 5,3 milionu.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz