banner

Zhasla Praha kvůli vadné součástce? Jasné to bude po dohašení transformátoru

Praha – Hasiči ochlazují vyhořelou trafostanici v pražských Kunraticích. Kvůli požáru večer vypadly dodávky elektrického proudu zhruba na třetině území Prahy. Pražská energetika v noci dodávky obnovila, kunratický transformátor ale oheň zničil. Energetici a také policisté k němu budou moci zřejmě až za několik dní, až hasiči dokončí svůj zásah. Podle provozovatele přenosové soustavy společnosti ČEPS bude nutné postavit nový transformátor, příčinu exploze energetici vidí ve vadné součásti.

Požár v trafostanici vypukl po rozsáhlém výbuchu. Vznítilo se na 60 tun oleje. „Před naším příjezdem došlo k výbuchům speciálních nádrží trafostanice,“ popsal velitel hasičského zásahu Antonín Šustr. Plameny šlehaly do několikametrové výše až do rána, po sedmé hodině sice již v trafostanici nehořelo, hasiči ji ale stále museli ochlazovat, očekávají, že na místě zůstanou ještě dlouho. „Z praxe víme, že takový požár trvá zhruba dva až tři dny,“ podotkl velitel Šustr.

Nehoda, nebo úmysl?

Příčinou exploze se zabývají policisté. Zajímá je, zda šlo o nehodu, nebo ji někdo způsobil úmyslně, na tranformátor se ale podívají, až je tam pustí hasiči. Majitel trafostanice společnost ČEPS zatím předpokládá, že příčinou exploze byla spíše porucha. „Přikláníme se k verzi, že je to technická závada k explozi průchodky na transformátoru. Není to neobvyklá závada, stává se to,“ řekl předseda představenstva ČEPSu Vladimír Tošovský. Upřesnil, že průchodka je „izolant, kterým prochází drát do izolátoru, a ten se roztrhl“. Poslední podobná událost se podle něj stala před čtyřmi lety ve Vyškově.

Podle vlastníka energetické přenosové soustavy nepředcházelo požáru žádné přetížení. „Nejvyšší zatížení se pohybovalo kolem 200 MW, ale výkon transformátoru je 250 MW. Přetížen nebyl ani na chviličku,“ zdůraznil Vladimír Tošovský. Neobjevil se ani prudký nárůst teploty, který by mohl naznačit, že požár někdo založil.

Škoda je stomilionová, transformátor musí ČEPS postavit znovu

Škoda, která podle odhadu hasičů při požáru vznikla, činí až 100 milionů korun. ČEPS bude muset postavit nový transformátor. „Pole transformátoru včetně obslužných zařízení je zničeno a musíme je obnovit,“ uvedl Tošovský. Dosazení nového transformátoru podle něj potrvá několik měsíců.

Požár vypukl ve 22:30, výpadek proudu postihl Prahu 2, 3, 4, 10, 11 a 22 – světla v domech a na ulicích přestala svítit, tramvaje se zastavily, lidé volali hasiče, aby je vyprostili z výtahů. „Měli jsme téměř polovinu Prahy bez elektřiny, byl to takový malý black out,“ přiblížil mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Energetici zasažené oblasti přepojili na jiné rozvodny. „Všechny domácnosti měly dodávky obnovené do 90 minut od výbuchu. V tomto směru se nám vyplácí investice 1,5 miliardy korun ročně do zdvojení a ztrojení sítě,“ dodal Holubec.

Čtěte více

Publikované v: Novinky        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz