banner

Vrah kritika Kremlu Němcova Dadajev dostal dvacet let vězení

Za vraždu ruského opozičníka Borise Němcova padl dvacetiletý trest. Odsedí si ho Čečenec Zaur Dadajev. Obžaloba pro něj žádala doživotí. Čtveřice spolupachatelů si má odpykat tresty od 11 do 19 let, rozhodl moskevský vojenský soud.

Porota shledala 29. června vinnými pětici Čečenců z úkladné vraždy kritika Kremlu, který byl zastřelen předloni v únoru na mostě u Kremlu.

Dadajev je považován za vykonavatele vraždy, jejíhož objednavatele se dosud nepodařilo vypátrat. Vinu odmítá. „Prokuratura nás všechny falešně obvinila z vraždy. Nemá žádné důkazy. Teď chtějí celému světu ukázat, že jsme spáchali zločin jako organizovaná skupina. My jsme toho muže ale nezabili!,“ prohlásil Dadajev.

Soudce Jurij Žitnikov v rozsudku uvedl, že trest si má odsouzenec odpykat v nápravném zařízení s přísným režimem. Ještě dříve Dadajevovi vyměřil 17 let za nájemnou vraždu a sedm let za nezákonné držení zbraně, což nakonec shrnul do 20 let.

Dadajev znovu mluvil o mučení

„Nejsem vinen, věřím v Alláha a neskloním se před nikým. Ani před prokuraturou, ani před (vyšetřovatelem) Krasnovem, ani před (tajnou službou) FSB,“ reagoval odsouzený s tím, že jeho doznání bylo vynuceno mučením. Soud rovněž Dadajeva zbavil hodnosti poručíka, státního vyznamenání za statečnost a vyměřil mu pokutu 100 tisíc rublů (asi 38 tisíc korun).

Bratry Anzora a Šadida Gubaševovy a dále Chamzata Bachajeva a Tamerlana Eskerchanova, kteří podle obžaloby zajistili zbraň a Němcova před vraždou sledovali, porota označila za spolupachatele.

Podle rozsudku si Gubašev má odpykat 19 let za mřížemi, jeho bratr Šadid 16 let, Eskerchanov 14 let a Bachajev 11 let, všichni v zařízení s přísným režimem. Všichni také mají zaplatit po 100 tisíci rublech. Eskerchanov přišel o hodnost praporčíka policie.„Dali 11 let člověku, který nic nespáchal,“ řekl Bachajevův advokát. Dadajevův obhájce si stěžoval, že soud vyloučil z případu záznamy z kamer, dokazující alibi jeho klienta. „Soud se dopustil tolika pochybení, že rozsudek bude zrušen,“ věří advokátka Eskerchanova.

Dadajevův obhájce u soudu žádal o nový soudní proces kvůli zaujatosti poroty, ta navíc podle něj během vynášení verdiktu porušila jednací řád. Obhájci zbylých čtyř obžalovaných pak žádali o plné zproštění viny pro nedostatek důkazů.

Dadajev podle vyšetřovatelů zabil Němcova na mostě přes řeku Moskvu na dohled od Kremlu půl hodiny před půlnocí 27. února 2015. Usmrtil ho šesti výstřely z pistole. Vražda se odehrála před povolenou demonstrací proti Putinově vládě a válce na Ukrajině, která se měla konat 1. března.

Podle vyšetřovatelů byl šestým spolupachatelem Beslan Šavanov, který se později při zatýkání v Čečensku vyhodil do povětří trhavinou. Němcovovi přátelé mají podezření, že vražda byla zosnována v okolí vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova.

Němcovovi vrazi měli podle vyšetřovatelů záložní plán

Podle prokurátorky Mariji Semeněnkové, která se případem zabývá, měli vrazi připravený záložní plán. Pokud by se jim Němcova nepodařilo zabít na mostě, po kterém šel se svou přítelkyní Annou Durickou, byl podle ní v hotelu Ukrajina na druhém břehu řeky připraven další muž, který měl Němcova zabít. Zosnovatelé útoku byli totiž přesvědčeni, že Němcov s přítelkyní míří právě tam.

Osobou čekající v hotelu byl Tamerlan Eskerchanov. Semeněnková řekla, že v jeho mobilním telefonu policie našla snímky hotelových prostor s vyznačením videokamer. Eskerchanovovi obhájci tvrdí, že snímky do telefonu podstrčili vyšetřovatelé.

Během procesu údajně vyšlo najevo, že vrahové chtěli původně zabít Němcova v jeho vile východně od Moskvy. Od plánu upustili po zjištění, že elitní satelitní lokalita zvaná Benelux je přísně střežena. 

Němcovovi blízcí: Verdikt je příliš mírný

Verdikt neuspokojil ani Němcovovy pozůstalé. Právní zástupce jeho dcery zdůraznil, že organizátoři a objednavatelé vraždy, které se dosud nepodařilo vypátrat, by měli dostat tvrdší tresty než vykonavatelé.

„Samozřejmě, že je to málo. Co je 20 let za lidský život?“ prohlásil Němcovův spolupracovník Ilja Jašin. Tak mírný trest podle něj vzbuzuje pochybnosti, protože pro nájemného vraha je jedině správné doživotí. Za ještě horší považuje, že vrahův klient je na svobodě.

Mluvčí Vyšetřovacího výboru, který je jakousi ruskou obdobou FBI, ale ujistila veřejnost, že vynesením verdiktu vyšetřování Němcovova případu nekončí. Ostatně po předpokládaném organizátorovi vraždy Ruslanu Muchudinovovi bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Němcovova dcera se ovšem domnívá, že vyšetřovatelé pátrají pouze „na oko“ a rozhodli se Muchadinova raději nedopadnout, protože od tohoto muže vede stopa ke spolupracovníkům Kadyrova.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz