banner

Trump přiletěl za Macronem, kontroverzní témata zřejmě opomenou

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Francie, kde se spolu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem zúčastní pátečních oslav u příležitosti státního svátku Dne dobytí Bastily. Připomínat se bude také výročí 100 let od vstupu USA do první světové války.

Trump bude s Macronem řešit mimo jiné situaci v Sýrii a boj proti terorismu. Podle všeho mohou najít půdu pro společný postup.

„Po nástupu se Trump vyjadřoval v tom smyslu, že Američané se už nehodlají vměšovat do mezinárodních otázek (včetně Sýrie) jako dříve. Mezitím se ale už situace trochu změnila. Trump nařídil úder proti Sýrii poté, co tam byly použity chemické zbraně. A to je jedna z věcí, o které mluví i Macron jako o jakési červené čáře, která se nesmí překročit a po které bude Francie také nucena zasáhnout,“ připomněl zpravodaj ČT Petr Zavadil.

Trumpův pracovní program začne krátce po poledni, kdy poobědvá s americkými armádními veliteli v sídle velvyslanectví USA. Odpoledne navštíví Invalidovnu a Elysejský palác. Den pak ukončí společnou večeří s Macronem v Eiffelově věži, které se zúčastní i manželky prezidentů.

Trumpa s Macronem rozděluje klima i obchod

O ochraně životního prostředí by se mluvit nemělo. „O schůzce se mluví ve francouzských médiích jako o jakémsi pokusu Macrona vyvést Trumpa z mezinárodní izolace, do které se v posledních týdnech a měsících dostal – například proto, že odstoupil od pařížské klimatické dohody,“ podotkl Zavadil. Macron je velkým zastáncem této dohody.

Politici se liší i v názoru na obchod. Zatímco Macron je velký liberál, Trump upřednostňuje protekcionismus. Společné mají to, že jsou v politice nováčky a chtějí nabourat starý řád – Macron se svým novým hnutím Republika v pohybu nedávno vyhrál klíčové parlamentní volby, čímž dostal šanci prosadit své reformy. Macron je také zastánce EU a rád by , aby americko-unijní vztahy byly na dobré úrovni.

Trump se na adresu Paříže vyjadřuje nelichotivě

Na večer je ohlášena demonstrace proti americkému prezidentovi. „Trump je na návštěvě města, které opakovaně urážel. Když oznámil své rozhodnutí opustit klimatickou dohodu (známou jako pařížská), prohlásil, že byl “zvolen, aby zastupoval občany Pittsburghu a ne Paříže„. Opakovaně také říká, že město je zdecimováno hrozbou terorismu, kterou spojuje s přistěhovalci,“ poznamenala agentura AP.

Trump nelichotivě hovořil o francouzském hlavním městě i s odkazem na svého přítele Jima, jehož identita je pro americká média záhadou. „Paříž už dávno není Paříží,“ citoval Trump slova svého přítele, který mu prý řekl, že z toho důvodu tam už nejezdí.

Šéfa Bílého domu tak zřejmě neminou nepříjemné otázky novinářů na večerní tiskové konferenci s Macronem. Týkat se podle odhadů médií mohou jak vztahu amerického prezidenta k městu, tak i k vazbám mezi jeho volební kampaní a Moskvou.

Americký prezident je od lednového nástupu do funkce v Evropě už potřetí. Poprvé se tak stalo v květnu v rámci jeho první zahraniční cesty, podruhé zde pobýval minulý týden, kdy navštívil Polsko a následně se zúčastnil summitu G20 v Hamburku.

Francouzská schůzka ve stínu další ruské kauzy

Do Francie zamířil Trump v době, kdy čelí další kauze, když se zjistilo, že se jeho syn a další blízcí spolupracovníci ještě během kampaně sešli s ruskou právničkou údajně napojenou na Kreml, která měla slibovat kompromitující informace na Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou.

Šéf Bílého domu tvrdí, že o schůzce nevěděl, svému synovi to ale nezazlívá – a nechal se slyšet, že nálada v Bílém domě je „fantastická“.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz