banner

Šéfovi jedné z největších bezpečnostních firem ukradli identitu, následně se ocitl v bankrotu

Ředitel největší švédské bezpečnostní agentury Securitas Alf Göransson se tento týden z rozhodnutí soudu ocitl v bankrotu. Stalo se tak poté, co mu hacker ukradl osobní údaje a následně jeho jménem požádal o půjčku. Göransson o hackerském útoku nevěděl až do té doby, než dostal oznámení o bankrotu.

Podle prohlášení společnosti Securitas došlo ke krádeži Göranssonových osobních údajů koncem března. Následně zatím neznámý pachatel Göranssonovým jménem požádal o půjčku v neupřesněné výši. Zda byla vyplacena, není známo.

Začátkem července soud ve Stockholmu vydal rozhodnutí o Göranssonově bankrotu, aniž by manažera o probíhajícím řízení vůbec informoval. Soud o bankrotu rozhodl na základě zfalšovaného dokumentu, v němž někdo Göranssonovým jménem o osobní bankrot požádal.

Securitas, která zaměstnává stovky tisíc lidí v šesti desítkách zemí světa včetně Česka, v prohlášení ujistila, že krádež Göranssonovy elektronické identity fungování společnosti nepoškodila. Po ohlášeném bankrotu však Göransson nemůže vykonávat funkci generálního ředitele.

Švédsko je průkopníkem digitalizace

Jak upozornila agentura Bloomberg, krádež osobních dat vysoce postaveného manažera vyvolala ve Švédsku, které je v oblasti digitalizace považováno celosvětově za jednu z nejpokrokovějších zemí, řadu otázek.

Ve Švédsku je také velmi rozšířená platba kartami, řada institucí už ani nepřijímá hotovost. Švédové také ve velkém nakupují online a žádají o půjčky.

Ruku v ruce s tím však roste počet krádeží osobních dat a podvodů s falešnou identitou. Jen za prvních šest měsíců letošního roku švédské úřady registrují 12 800 případů krádeží elektronických osobních údajů.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz