banner

Rusko vyzbrojuje Krym. K Sevastopolu poslalo protiraketový systém

Ruská armáda přesunula na Krym druhou divizi moderních protiraketových systémů S-400. Informovala o tom agentura TASS. První divizi Moskva nasadila ve východní části anektovaného poloostrova na jaře minulého roku poblíž přístavu Feodosija.

Rusko ukrajinský Krym anektovalo na jaře 2014 a jeho připojení k centrálním částem země chce posílit stavbou mostu přes Kerčský průliv mezi Černým a Azovským mořem. Za anexi poloostrova obývaného převážně ruskojazyčným obyvatelstvem (a porušení garance územní celistvosti Ukrajiny) následovaly americké i unijní hospodářské sankce i zvýšení napětí v regionu.

Spojené státy už v prosinci oznámily, že na východ Ukrajiny, kde existují dvě separatistické republiky při ruské hranici, dodají obranné zbraně. Případný kontrakt, který bude mimo jiné údajně zahrnovat 210 protitankových střel Javelin a 35 odpalovacích zařízení v hodnotě 47 milionů dolarů (přes miliardu korun), musí schválit Kongres.

Rusko nyní reaguje militarizací Krymu. Druhá divize S-400 bude z pozice u přístavního města Sevastopol na jihu poloostrova kontrolovat vzdušný prostor nad hranicí s Ukrajinou. Moderní protiraketový systém, jenž má podle Moskvy bránit ruské hranice, lze do bojového režimu nastavit za méně než pět minut, řekl agentuře Interfax Viktor Sevosťjanov, důstojník ruských vzdušných sil.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz