banner

První strany jsou vyšetřovány kvůli volební kampani. Hrozí jim pokuty

První dvě politické strany jsou podezřelé z toho, že porušily pravidla při volební kampani. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran jednomu ze subjektů vytýká účast na předvolební kampani bez předchozí registrace, druhému kandidujícímu subjektu chybějící informaci o zadavateli a zpracovateli u volebních materiálů.

Úřad tak zahájil první správní řízení. Předseda úřadu Vojtěch Weis potvrdil, že zahájí další správní řízení, i se dvěma v pátek oznámenými jich bude nejméně šest. Se kterými politickými stranami úřad řízení zahájil, předseda nesdělil.

Za prohřešky může ukládat pokuty. V tomto případě mohou být v rozmezí od 10 tisíc do 100 tisíc korun. Podle Weise budou v případě porušení desetitisícové. „Jsem zastánce nejdříve mírnějšího přístupu. Vše by mělo mít preventivní charakter. Nebudeme udělovat sankce při horní sazbě, pokud nebude porušení flagrantní nebo opakované,“ dodal Weis.

Úřad u dvou subjektů shledal, že by mohla být porušena zákonná pravidla vedení volební kampaně. „V prvním případě se jedná o účast na kampani bez předchozí registrace ve zvláštním registru úřadu prostřednictvím inzerce v celostátním deníku. V případě druhém se jedná o skutečnost, že kandidující subjekt nezajistil, aby volební materiály obsahovaly informaci o zadavateli a zpracovateli,“ informoval Weis.

Doručením zprávy o zahájení správního řízení začne běžet třicetidenní lhůta pro vydání rozhodnutí. Podle Weise je správní řízení neveřejné, a proto nelze podávat podrobnější informace. „V okamžiku, kdy rozhodnutí úřadu budou v právní moci, budeme o výsledku předmětných správních řízení adekvátně informovat veřejnost,“ doplnil Weis.

Podle ČTK média v minulosti spekulovala o tom, že se úřad zabývá například knihou bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO) nazvanou O čem sním, když náhodou spím nebo žlutými billboardy, které naopak poukazují na Babišova pole s řepkou.

Podle médií by se úřad mohl zabývat i Českou asociací satelitních operátorů nebo společností Uber, které měly v tisku placenou inzerci proti novelám zákona. Weis ale nic podrobnějšího sdělit nechtěl.

Čtěte více

Publikované v: Regionální        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz