banner

Prezidentská výhra Trumpa zděsila, poradci ho považují za pologramotného, píše novinář v třaskavé knize

Právníci Bílého domu chtějí zastavit distribuci knihy novináře Michaela Wolffa „Fire and Fury: Inside the Trump White House“. Bývalý hlavní stratég Donalda Trumpa Steve Bannon v ní kritizuje chování prezidentova týmu v kauze údajného ruského vměšování do předloňských prezidentských voleb. Wolff dále píše o tom, jak prý poradci považují Trumpa za pologramotného a jak ho šokovalo a „zděsilo“ vítězství ve volbách. Šéf Bílého domu označil knihu za snůšku lží. 

Novinář Wolff v knize „Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu“ popisuje zákulisí prezidentovy kampaně, ale hlavně počínání Trumpova nejstaršího syna Donalda a zetě Jareda Kushnera v záležitosti kontaktů s ruskými činiteli, stejně jako detaily o prezidentově rodině.

Kniha se začala prodávat o týden dříve, než bylo v plánu – ve Washingtonu se na ní stály fronty jako na Harryho Pottera.

„Bannon je tu citován, jak popisuje schůzku Trumpa jr. a Kushnera s ruskou právničkou v sídle Trump Tower jako odporující vlastenectví a vlastizrádnou. V jiné části knihy označuje prezidentovu dceru Ivanku za hloupou a tvrdohlavou,“ uvádí The Washington post v článku Joshe Dawseyho a Ashley Parkerové.

Údajné vměšování Ruska do předloňských prezidentských voleb v USA od května 2017 zkoumá tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Bannon v knize tvrdí, že vyšetřovatelé už brzy přimějí Trumpova syna k přiznání. 

Máloco prý prezidenta šokovalo tolik jako vítězství v prezidentských volbách, které jeho nejbližší včetně manželky Melanie vůbec nepotěšilo. Při sčítání „se postupně zmatený Trump měnil v nevěřícného Trumpa a pak ve zděšeného Trumpa“. „Melania plakala – ale ne štěstím,“ píše novinář.

Trump prý počítal s tím, že se stane „mučedníkem“

Realitní magnát spolu se svým okolím podle Wolffa plánovali, že se kandidaturou zviditelní a že očekávaná porážka dodá Trumpovi status mučedníka, který padl za oběť „křivé Hillary“, jak nazýval svou soupeřku Clintonovou.

Do Bílého domu vnesl Trump po svém nástupu nevídaný chaos a jeho poradci jsou ze spolupráce s ním nešťastní, píše dále v knize Wolff. 

„Nezpracovával informace v běžném slova smyslu. Nečetl. Dokonce si ve skutečnosti (materiály) ani neprolistoval. Někteří si mysleli, že pro praktické účely byl nanejvýš pologramotný,“ uvádí novinář.

Hamburgery v posteli a k tomu tři televize

Wolff také popisuje, jak je Trump citlivý na pozornost, které se mu dostává. Ve své ložnici, která je poprvé od dob prezidenta Kennedyho oddělena od ložnice první dámy, prý večeří hamburgery v posteli a přitom sleduje tři televizní obrazovky najednou.

Zajímá jej hlavně to, jak o jeho osobě referují zpravodajské stanice. Do své ložnice se zprvu často zavíral i proto, že mu podle Wolffa Bílý dům přišel „trochu strašidelný“. Dokonce se prý přel se svou ochrankou, které se nelíbilo, že se v pokoji zamyká, a která se domáhala přístupu.

Přímo rozezlen prý byl Trump při prezidentské inauguraci, kterou ignorovala řada celebrit a média ji popisovala jako nejméně sledovanou inauguraci za dlouhá léta.

Jedním z lidí z Trumpova okolí, kteří dokázali z jeho prezidentství vytěžit, byla podle Wolffa dcera Ivanka. Když přijali spolu s manželem Jaredem Kushnerem role poradců, směřovali prý k vyššímu cíli, k jehož dosažení může Ivanka využít nově nabyté popularity a znalostí Bílého domu.

„Ti dva mezi sebou uzavřeli vážnou dohodu: pokud se někdy v budoucnu naskytne příležitost, ona bude tím, kdo bude kandidovat na prezidenta,“ píše Wolff. Tuto informaci však podle médií částečně relativizuje fakt, že jeho zdroj Bannon byl s Trumpovou a Kushnerem velmi znepřátelen.

Bannon byl důstojníkem amerického námořnictva, poté pracoval jako investiční bankéř a vedl portál Breitbart News, známý extrémními krajně pravicovými názory.

Po svém nástupu si Trump vybral Bannona jako strategického poradce, koncipoval například jeho protiimigrační postoje, loni v srpnu ho ale prezident odvolal. „Steve Bannon nemá nic společného se mnou ani s mým působením v prezidentské funkci. Když dostal padáka, nepřišel jen o práci, ale i o rozum,“ tvrdí Trump.

Prezident dílo kritizuje s tím, že autor knihy novinář Wolff neměl nikdy přístup do Bílého domu a nezakládá svá tvrzení na reálných základech.

Bílý dům žádá vydavatele, aby okamžitě zastavil distribuci knihy či výňatků z jejího obsahu. „Naše pozice je jasná. My si myslíme, že je to plné falešných a lživých informací,“ podotkla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Právníci Bílého domu už pohrozili žalobou i Bannonovi, pokud bude dál publikovat informace o Trumpovi či o jeho rodině.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz