banner

Před ruskou ambasádou v Washingtonu bude náměstí Borise Němcova. Žirinovskij zuří

Náměstí ve Washingtonu, kde sídlí ruské velvyslanectví, nově ponese jméno zavražděného ruského aktivisty Borise Němcova. Rusko to označilo za „podraz“.

Bezmála tři roky po vraždě Borise Němcova se radnice ve Washingtonu rozhodla k ráznému kroku: prostranství, před kterým sídlí ruské velvyslanectví, pojmenovala po zavražděném ruském aktivistovi.

Rozhodnutí bylo podle BBC jednomyslné. Nové jméno má označovat zejména tu část současné Wisconsin Avenue, kde se nachází kousek ruské půdy v USA, zdůraznily americké úřady. Za přejmenování ulice se začátkem prosince ve Washingtonu zasazovala Němcovova dcera Žanna.

Rusko krok amerických politiků označilo prostřednictvím předsedy Liberálně-demokratické strany Ruska a kandidáta na prezidenta Vladimira Žirinovského za „podraz před ruskou ambasádou“.

Rozhodnutí washingtonské radnice ještě musí schválit podvýbor Sněmovny reprezentantů, ale radnice očekává, že podporu pro svůj návrh získá. Slavnostní přejmenování náměstí plánuje na konec února. 

Památník má Němcov i v Rusku, nikdy ale dlouho nevydrží 

Němcov, který patřil k nejhlasitějším kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina, byl zavražděn 27. února 2015, když přecházel most přes řeku Moskvu. Usmrcen byl podle soudu šesti výstřely z pistole. Pětapadesátiletý politik tehdy pracoval na studii, která zkoumala roli Ruska v konfliktu na Ukrajině. Jeho vražda v opozičních kruzích vyvolala strach.

V místě, kde byl zavražděn, stojí malý památník. Podle BBC je ale často terčem útoku vandalů, případně je v noci při čištění ulic odstraněn.

„Ruští politici chtějí mého otce vymazat z paměti, protože, jak správně ví, symboly jsou důležité a mohou inspirovat další lidi,“ prohlásila v prosinci ve Washingtonu Žanna Němcovová. „Když nemůžeme mého otce uctít v Rusku, můžeme to udělat tady,“ dodala.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz