banner

Policii nahradí myslivci. Začne odstřel divočáků i v červené zóně

Na Zlínsku začnou platit nová veterinární opatření kvůli africkému moru prasat. Státní veterinární správa od pondělí povolí odstřel divočáků v nejvíce zamořené oblasti, v červené zóně. Počet uhynulých divočáků, u kterých byl potvrzen nebezpečný virus, zůstává už 14 dnů na počtu 97 případů.

Státní veterinární správa dnes jednala s pracovní skupinou, ve které jsou jak zástupci ministerstva zemědělství, tak i myslivci. Podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda budou už od pondělí platit veterinární opatření týkající se lovu divokých prasat v zamořené oblasti, stejně jako dosud platné zákazy vstupů do lesů, na pole a na polní cesty.

Dodržování těchto zákazů ale bude nově hlídat myslivecká stráž.

Ta bude mít za úkol tzv. červenou zónu intenzivně hlídat, protože se v ní bude moci střílet. Z každého mysliveckého spolku mají bý vytipováni asi 3 lovci, kteří budou za přísných podmínek divočáky střílet.

Předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeněk Hluštík považuje povolení odstřelu divočáků v takzvané červené zóně za nutný krok. „Už to asi mělo být dříve. Dosud to bylo jen čekání na den, kdy prase proběhne přes elektrické ohradníky a roznese nemoc dál,“ řekl Hluštík. Odstřelu by se podle něj měli účastnit zkušení myslivci, kteří pravidelně chodí do terénu a černou zvěř loví dlouhodobě.

Možný odstřel už dříve avizoval hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Ten také potvrdil, že kraj nebude mezi myslivce distribuovat chladicí boxy. Tato zařízení měla sloužit k uchovávání divočáků zastřelených v oblasti, kde se dosud africký mor prasat neobjevil.

Myslivecké spolky totiž o boxy nemají zájem. Stanovené podmínky, které by používání boxů umožnily, jsou totiž podle myslivců příliš přísné. Dál ale platí odlov divokých prasat do odchytových klecí.

Čtěte více

Publikované v: Regionální        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz