banner

Plameny olizují Melbourne, v Sydney je největší horko za 79 let, lidé si smaží vajíčka na slunci

Australské Sydney hlásí nejteplejší den od roku 1939. V Penrithu západně od města se teplota vyšplhala na 47,3 stupně ve stínu. Vlna veder ve třech australských státech způsobila na řadě míst lesní požáry, které ohrožují obyvatele. Na desetikilometrovém úseku dálnice ve státě Viktorie dokonce rozměkl asfalt.

Někteří lidé si v Sydney smaží vajíčka venku na různých nádobách, jiní se snaží ulevit zvířatům, která ukládají do věder s chladnou vodou.

Pro oblast Sydney bylo vydáno nejvyšší varování před nebezpečím požárů. Oheň, který se vymkl kontrole, už zapálil několik budov na předměstí Melbourne, druhého největšího australského města a metropole státu Viktorie.

Vysoké teploty v kombinaci se suchým počasím, silným větrem a změnami jeho proudění vytvářejí nebezpečné podmínky, řekl na dnešní tiskové konferenci šéf krizového štábu státu Viktorie Craig Lapsley.

„Naplňují se přesně předpovědi a zuřící požáry pro nás samozřejmě představují problém,“ citovala Lapsleye agentura Reuters. Po celém státě Viktoria bylo v sobotu hlášeno padesát ohnisek požárů, kolem 400 domů přišlo o dodávky elektřiny.

Varování před rizikem požárů bylo vydáno také pro sousední stát Jižní Austrálie. Úřady doporučily obyvatelům tamních venkovských oblastí, aby se před požáry buše ukryli v budovách.

Podle odborníků je to bezpečnější než riziko být uvězněn ve volném prostoru, jestliže postupující oheň náhle změní směr. Požáry ohrožují také obyvatele státu Tasmánie.

Austrálie je často sužována smrtícími požáry v důsledky kombinace vysokých letních teplot a snadno hořlavé eukalyptové buše. V roce 2009 zničily nejhorší registrované požáry buše tisíce domů ve Viktorii, připravily o život 173 lidí a zranily dalších 414 během dne, který pak média nazvala Černá sobota.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz