banner

Ochránci zvířat slaví. Část peněz z makakovy selfie půjde na záchranu druhu

Americký fotograf David Slater bude muset čtvrtinu příjmů z opičího selfie věnovat na ochranu indonéských makaků, zní verdikt soudu. Jeden z makaků se nepozorovaně vyfotil jeho fotoaparátem, když byl Slater v Asii. Soud už dříve rozhodl, že opice nemá na své selfie autorská práva, nyní ochránci zvířat alespoň částečně slaví.

Fotografa žalovala organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA). Ve sporu jde o sérii fotek, kterou Slater pořídil v roce 2011 během cesty na indonéský ostrov Sulawesi, kde se snažil zachytit život makaků chocholatých.

Opičák Naruto mu tehdy v nestřežené chvíli sebral položený foťák a začal si s ním hrát s ostatními členy své tlupy, přičemž několikrát zmáčkl spoušť. Výsledkem byla mimo jiné slavná fotografie.

Slater sérii těchto fotografií vydal ve své publikaci Wildlife Personalities a selfie umístil hned na titulní stranu. Poté, co se ale fotografie dostaly i na stránky světových magazínů, odstartoval spor o autorská práva.

PETA se nejprve pokoušela vysoudit pro opičáka autorská práva na jeho selfie. „Naruto ví, jak se používá fotoaparát, uvědomuje si souvislost mezi sebou a přístrojem. Změnil svůj výraz, aby zapózoval a zmáčkl spoušť,“ tvrdila organizace.

Soud tento argument loni odmítl, teď ale došlo k dohodě – část příjmů a čtvrtina budoucích zisků spojených s fotografiemi půjde na ochranu makaků v Indonésii. Fotograf to dlouho odmítal kvůli obavám ze zneužití finančních prostředků ve prospěch organizace.

„PETA a David Slater se shodují, že tento případ je významný v otázce posouvání limitů pro rozšíření zákonných práv živočichů mimo lidský druh, které oba (účastníci sporu) podporují a budou každý nadále pokračovat ve své práci na jeho dosažení,“ uvedli nyní PETA a fotograf ve společném prohlášení.

Naruto patří ke kriticky ohroženému druhu makaka chocholatého, který na Sulawesi žije už šest tisíc let. Za posledních 25 let se jejich počet snížil až o 90 procent, může za to hlavně likvidace deštného pralesa.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz