banner

Nizozemci vybírají peníze pro Čechy, kterým při požáru zemřely dvě děti

Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že dvě děti, které zemřely při sobotním požáru rodinného domu na severovýchodě Nizozemska, jsou české národnosti. Jejich rodiče jsou zranění. Příčinu neštěstí vyšetřovatelé zatím neznají. Nizozemci na pomoc českým manželům pořádají sbírku, v přepočtu se vybralo už víc než jeden a půl milionu korun.

„Pomozte rodičům dětí, které zemřely. Tito lidé si zaslouží novou budoucnost po ztrátě svých dětí,“ stojí na stránkách sbírky, kterou založila Claudia Jeuringová. Ona a její manžel bydlí v sousedství postižené rodiny. Jan Jeuring byl první na místě neštěstí a pomáhal otřeseným rodičům.

Požár domu ve městě Emmen vypukl v sobotu před osmou hodinou ranní. Podle Jeuringa se plameny rozšířily velmi rychle. Dva dospělí se zachránili, v domě ale zahynuly děti ve věku pěti a šesti let. Podle webové stránky sbírky byl starším dítětem chlapec, mladším dívka. „Děti neměly nejmenší šanci,“ řekl nizozemskému listu De Telegraaf Jan Jeuring.

Oba rodiče zůstávají v nemocnici, jsou ale mimo ohrožení života. Už v sobotu Claudia Jeuringová médiím řekla, že manželský pár „pochází z Česka a nemluví dobře nizozemsky“.

„Česká ambasáda v Haagu je v kontaktu s jejich rodinou v České republice, i s nemocnicí, kde jsou hospitalizováni dva zranění dospělí,“ uvedla mluvčí českého ministerstva Valentová.

„Na prvním místě myslíte na ty rodiče a děti, jsme tu ale i pro ostatní obyvatele čtvrti,“ řekl starosta města Emmen Eric van Oosterhout.

Příčinu neštěstí vyšetřovatelé zatím stále oficiálně neoznámili, podle mluvčího místní policie se s prohledáváním vyhořelého domu začne až v úterý. Krátké ohledání provedli vyšetřovatelé již v sobotu, uvnitř budovy ale stále panovaly vysoké teploty.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz