banner

Němci zastavili soud s někdejším zdravotníkem SS z Osvětimi. Trpí demencí

Německý soud ukončil proces s bývalým příslušníkem zdravotní služby SS z Osvětimi Hubertem Zafkem. Soud oznámil, že 96letý muž již není schopen se před soudem objevit, protože trpí demencí.

Soud v severoněmeckém Neubrandenburgu se k ukončení procesu rozhodl poté, co psychiatričtí experti na konci srpna předložili novou lékařskou zprávu, z níž vyplývalo, že obžalovaný nemůže být dále souzen.

Tento závěr tehdy oznámilo státní zastupitelství v severoněmeckém Schwerinu, které dodalo, že až ke zdravotní nezpůsobilosti obviněného proces dospěl kvůli jeho neustálému protahování. „Kvůli své demenci už není schopen sledovat přelíčení, rozumět procesu… a hájit se účinným způsobem,“ vysvětlil soud v úterním prohlášení.

Zafke byl obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor. Podle obžaloby působil v Osvětimi v roce 1944 po dobu jednoho měsíce.

Oficiálně měl na starost léčbu nemocných vojáků SS, podle prokurátorů byl ale přítomen na trase vedoucí přímo do plynových komor. On sám podle vyšetřování nepopíral své působení v Osvětimi. Co se dělo v útrobách baráků pod neustálou lehkou vrstvou popela, prý ale nevěděl.

V procesu jde hlavně o 14 deportačních vlaků, které do vyhlazovacího tábora přijely převážně z Polska, Slovinska, Řecka a Německa, ale i z Nizozemska.

V jedné ze souprav, která dorazila z nizozemského Westerborku, byla i Anne Franková s rodinou. Tato židovská dívka se později dostala do povědomí celého světa díky deníku, který psala dva roky v úkrytu v Amsterdamu, než ji, její rodinu a několik dalších lidí objevili 4. srpna 1944 nacisté a poslali do koncentračních táborů.

Zdravotník byl kvůli svým aktivitám v Osvětimi už souzen v zahraničí. Právě v Polsku, kde nacistická „továrna na smrt“ fungovala, ho krátce po válce odsoudili ke čtyřem letům vězení. Poté se Zafke vrátil do Německa a pracoval jako obchodník v zemědělství.

Proces, který začal loni v září, se vyznačoval častým odročováním soudních projednávání kvůli údajné zdravotní nezpůsobilosti obžalovaného. Obžaloba podala na soudní senát stížnost a v červnu navíc soud v Neubrandenburgu případ přidělil nové trojici soudců.

Zafke byl už čtvrtým mužem obviněným ve vlně pozdních procesů s někdejšími dozorci v nacistických táborech. John Demjanjuk, Oskar Gröning a Reinhold Hanning byli i ve svém vysokém věku přesahujícím 90 let odsouzeni; Demjanjuk a Hanning však už mezitím zemřeli.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz