banner

Nejsme v zakázané zóně, přijďte. Na hrad dopadla opatření proti divočákům

Zóna bránící šíření moru prasat na Zlínsku, ve které od včerejška platí zákaz pohybu lidí v lesích a na polích, komplikuje fungování provozovatelům některých turisty vyhledávaných míst. I když se nachází za okrajem zóny, lidé se k nim bojí chodit. Podle ministra Mariána Jurečky jde ale o mimořádnou situaci a opatření jsou potřebná.

Na Facebooku tak například zveřejnil výzvu správce hradu Lukov. „Pozor!!! Prosíme o šíření a sdílení této informace: Přístup k hradu ani jeho provoz není omezen opatřeními spojenými s morem divokých prasat. Nacházíme se mimo zamořenou zónu. Tak se nemusíte ničeho obávat,“ napsal.  „Chybí informace, lidé se k nám bojí chodit,“ je napsáno na facebookovém profilu hradu.

Hrad dokonce zveřejnil i svoji mapku, ze které je jasné, že hrad je mimo lokalitu, kde je zákaz pohybu v lese a na polích.

Opatření jsou potřebná, uvedl ministr

Včera problém se zákazem vstupu řešila také majitelka biofarmy Juré v Lužkovicích. Vede k ní pouze turistická stezka. To znamená , že na hosty by se měl vztahovat zákaz vstupu. „Tím zákazem mi vznikají velké škody , dokonce jsou cedule u přístupové cesty,“ řekla majitelka farmy Lenka Vránková.  Včera odpoledne zákazovou ceduli hasiči zase odstranili. To když po kritice lidí provoz na značených cyklostezkách Zlínský kraj zase povolil. 

I když je v centru nákazové oblasti a navíc plná zvířat , omezení se netýká zoologické zahrady Lešná , nejnavštěvovanějšího turistického cíle Zlínského kraje. Areál dělí od okolní přírody bytelný plot , zvířata jsou v klecích. Proto není potřeba žádné omezení provozu.

Podle ministra Mariána Jurečky, který dnes jednal na Zlínsku s myslivci a veterináři, jsou všechna optaření včetně zákazu vstupu do lesů a na pole v ohnisku nákazy potřebná. Ministr uvedl, že jde o mimořádnou situaci.

Lidé nemohou na pole a do lesů

„Pokud se nákaza rozšíří do jiných částí České republiky, tak je to příběh na roky,“ řekl ministr.

Zákaz platí pro oblast mezi obcemi Lípa, Slušovice, Březová, Lukov, Fryšták a zlínskou částí Vršava. Úplný zákaz vstupu platí pro všechny osoby s výjimkou těch, které budou mít povolení (vlastníci pozemků, myslivci, lesní hospodáři, případně zemědělci). Zákaz vstupu bude platit do 29. srpna. Nevztahuje se na příjezdové cesty a obce.

Za porušení zákazu hrozí pokuta až 20 000 korun. Minulý týden byl do oblasti zakázán vstup lidem s domácími zvířaty.

Smyslem opatření je nerušit prasata a udržet je co nejvíce v klidu. Kraj ve spolupráci s veterináři, myslivci a zemědělci bude území zakrmovat a zvířata postupně odchytávat do klecí, aby nemigrovala do jiných oblastí za potravou a nákaza se dále nešířila. V ohnisku nákazy je zakázán lov veškeré zvěře.

Čtěte více

Publikované v: Regionální        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz