banner

Nečas podá demisi v šest. V čele ODS skončí po obědě

Praha – Premiér Petr Nečas informoval prezidenta Miloše Zemana o záměru podat demisi, hlavu státu navštívil na zámku v Lánech. Na Pražský hrad přinese demisi v 18. hodin, a po třech letech tak ukončí existenci současné pravicové vlády. Již krátce po obědě má potom zasednout grémium a výkonná rada ODS, zde Nečas podle svých včerejších slov opustí pozici předsedy občanské demokracie.

Mluvčí Pražského hradu Hana Burianová k dopolednímu setkání na zámku v Lánech řekla, že se jednalo o „kratší soukromou schůzku“ prezidenta s premiérem. Více k obsahu jednání nesdělila s tím, že se Zeman možná vyjádří vpodvečer.

Záměr opustit post předsedy vlády i předsedy občanské demokracie oznámil Petr Nečas včera v půl jedenácté večer po svém návratu z varšavského summitu Visegrádské čtyřky. Reagoval tak na aféru šéfky své kanceláře Jany Nagyové, která skončila ve vazbě kvůli neoprávněnému úkolování vojenské rozvědky a údajnému korumpování tří poslanců z občanské demokracie. „Dnes jsem oznámil členům politického grémia ODS a posléze i našim koaličním partnerům, že zítra podám demisi na pozici předsedy vlády… Je zjevné, že nemohu pokračovat ani jako předseda ODS,“ prohlásil Nečas na včerejší tiskové konferenci.

V čele nejsilnější vládní strany by měl stávající premiér skončit dnes po obědě; od 12:00  hodin jedná stranické grémium, od 13:00 hodin potom Výkonná rada ODS, kde jsou vedle stranických špiček zastoupeni i reprezentanti krajů.

ODS vybere Nečasova nástupce pro premiérský post

Zasedání občanských demokratů by mělo rovněž vyjasnit, kdo Nečase nahradí. Podle většiny krajských sdružení ODS by se příštím premiérem měl stát první místopředseda ODS Martin Kuba (Kdo je Martin Kuba? Čtěte víc). Mluví se ale i o místopředsedovi Jiřím Pospíšilovi, ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi, ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi a Zbyňku Stanjurovi, který stojí v čele resortu dopravy.

Sám Pospíšil, který patří vedle Kuby mezi nejzmiňovanější jména, ovšem již dopoledne avizoval, že prvnímu místopředsedovi nebude stát v cestě. „V tuto chvíli ctím to, že o funkci bude mít zájem úřadující předseda Martin Kuba. Ve chvíli, kdy pan premiér odstoupí z funkce předsedy, je mužem číslo jedna Martin Kuba. Pokud si o tu funkci řekne, já to budu respektovat,“ uvedl pro ČT24.

Finální slovo má v tuto chvíli ovšem prezident Zeman, který pověření sestavit vládu uděluje.

Čtěte více

Publikované v: DomácíNovinky        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz