banner

Dohodu USA-Rusko ohledně chemických zbraní v Sýrii vítá také Čína

Peking – Čína vítá dohodu, které ohledně syrských chemických zbraní dosáhly v Ženevě Spojené státy a Rusko, řekl dnes čínský ministr zahraničních věcí Wang I při setkání se svým francouzským protějškem Laurentem Fabiusem v Pekingu. Írán dohodu považuje za známku racionálního postoje Spojených států.

USA a Rusko v sobotu oznámily dohodu, podle níž Sýrie musí do 21. září zveřejnit seznam svých chemických zbraní a zajistit potřebnou součinnost, aby do poloviny příštího roku byly tyto zbraně zničeny nebo odvezeny ze syrského území.

Dohodu pozitivně hodnotí také většina představitelů zemí evropské unie, ale například Velká Británie zdůrazňuje, že teď bude nutné pracovat na realizaci plánu. Francie označila dohodu ze Ženevy za „důležitý krok vpřed“ a uvedla, že její pondělní jednání s Británií a Spojenými státy v Paříži se soustředí na uplatňování této dohody. Podle Německa po ženevských rozhovorech výrazně vzrostly naděje na mírové řešení syrského konfliktu.

Syrská opozice dnes vyzvala světové společenství, aby zakázalo syrskému režimu používat balistické střely a letectvo proti civilistům. Na sobotní americko-ruskou dohodu o likvidaci syrského chemického arzenálu reagovala opozice skepticky – její mluvčí řekl, že dohoda se opozice netýká, protože je uzavřena s Ruskem, tedy spojencem Damašku. V dohodě opozici také chybí postih za zločiny spáchané na Syřanech.

Šéf čínské diplomacie řekl, že podle Pekingu tato „rámcová“ dohoda zmírní napětí v Sýrii, zatímco Fabius dohodu považuje za důležitý první krok k ukončení syrské krize. Francie a další západní země hrozily dosud možnými vojenskými údery proti syrskému režimu za jeho údajný chemický útok proti civilistům z konce srpna.

Čína patří ke spojencům Sýrie podobně jako Rusko a Írán. Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání se domnívá, že se USA přistoupením na dohodu zachovaly rozumně. „Doufáme, že američtí politici mají dost rozumu na to, aby se vyhnuli extrémnímu chování. Události minulých dní a přijatá rozhodnutí svědčí o jejich rozumu,“ řekl Larídžání na tiskové konferenci. Írán se spolu s Ruskem podílí na vyzbrojování Sýrie.

Bezprostřední hrozba amerického úderu se v minulých dnech snížila, když Sýrie přistoupila na návrh Ruska, aby předala své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. V sobotu pak Rusko a Spojené státy oznámily dohodu, která likvidaci syrského chemického arzenálu řeší podrobněji.

Dohody, která má umožnit do poloviny příštího roku zničit nebo odstranit syrské chemické zbraně, bylo v sobotu dosaženo po třídenních jednáních v Ženevě. Odbornice na chemické zbraně Amy Smithosonová k tomu řekla, že jde „o bezprecedentní situaci“. „Práci, která by si normálně vyžádala pět šest let, dokázali zredukovat do období několika měsíců. Navíc v mimořádně obtížné bezpečnostní situaci, kterou vytváří občanský konflikt,“ citoval ji list The New York Times.

Vývoj v Sýrii otevírá v Izraeli otázku o chemických zbraních

Izrael si chce počkat, jak bude čerstvá dohoda o likvidaci syrských chemických zbraní konkrétně naplňována. Šéf americké diplomacie John Kerry dnes jedná v Jeruzalémě a kromě jiného by měl s dohodou seznámit tamní politiky. Izraelští analytici naznačují, že by Kerry mohl chtít, aby teď Izrael ratifikoval úmluvu o zákazu chemických zbraní, k níž se chce připojit Sýrie. Kerry by prý mohl argumentovat tím, že dohoda o Sýrii je přínosem pro bezpečnost celé oblasti a že přistoupení Izraele k úmluvě by také pomohlo vytvořit tlak na Damašek. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se údajně touto možností zabývá už několik dní.

Sýrie na to, že Izrael není členem úmluvy, poukázala okamžitě, když sama ohlásila, že chce k úmluvě přistoupit. Její zástupce při OSN Bašár Džaafarí řekl, že by Izrael měl úmluvu také ratifikovat. Za největší ohrožení označil izraelský jaderný arzenál, avšak dodal, že Izrael má také chemické zbraně, ačkoli „o tom nikdo nemluví“. Americké ministerstvo zahraničí oficiálně zatím otázku Sýrie s Izraelem nespojuje. Izrael úmluvu sice podepsal v roce 1993, ale vláda ani parlament ji nikdy neratifikovaly, takže Izrael své chemické zbraně nezničil. K ratifikaci nepřistoupil, i když ho o to žádají několik let USA i Rusko. Argumentoval tím, že dokud mají chemické zbraně v rukou arabské státy, hlavně Sýrie, není rozumné dohodu ratifikovat.

Čtěte více

Publikované v: Novinky        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz