banner

Blíží se želví Sexmise? Kvůli změnám klimatu se z vajec častěji rodí samice

Slavná polská sci-fi komedie Sexmise popisuje budoucnost bez mužů, i když několik „jedinců“ se mezi ženami nečekaně objeví. Podobný scénář zřejmě čeká mořské želvy karety. Jak ukázal nový výzkum, zvyšující se teploty oceánů i souše je mění na samice.

Podle vědců by to mohlo vést k tomu, že poměr mezi samci a samicemi bude natolik nevyvážený, že to může ohrozit budoucnost celého druhu. Jak je to možné? Mořské želvy patří mezi zvířata, u nichž o vzniku pohlaví rozhoduje teplota. Čím teplejší je písek, v němž se vajíčka klubou, tím více samic se rodí.

Experti z několika oceánografických institucí vydali o tomto problému zprávu v odborném časopise Current Biology. Prozkoumali pro ni dvě geneticky odlišné populace těchto želv žijících na korálovém útesu v Austrálii. Zjistili, že severně žijící populace, která má asi 200 000 zvířat, se skládá v drtivé většině jen ze samic.

Zatímco u jižní populace bylo samic asi 65–69 procent, u té severní bylo mezi dospělými samic 86,8 procent a až 99,8 procent u mladých zvířat. „Když jsme zkombinovali tyto výsledky s údaji o teplotách, ukázalo se, že se to děje už 20 let a že v blízké budoucnosti zřejmě dojde k úplné feminizaci celé této populace,“ uvádí vědci.

Vliv teploty na pohlaví mláděte je zásadní – jestli se vyklube 100 procent samců nebo samic záleží na rozdílu jen několika stupňů Celsia. „Navíc vysoké teploty kromě více samic vedou také k větší úmrtnosti těchto zvířat,“ uvádí se ve zprávě. „Globální oteplování tedy jasně představuje vážnou hrozbu pro udržení jejich populace.“

Co čeká karety?

Hlavní autor práce, Michael Jensen z organizace NOAA, uvedl pro deník Guardian, že tento výzkum poskytuje lepší pochopení pro výzvy, kterým želvy čelí. Podle něj byly tyto informace překvapivé a také značně alarmující – a současně se ukazuje, že mohou mít značný dopad na přežití celého živočišného druhu.

„Můžeme doufat, že budou i roky, kdy bude chladněji, ale předpovědi naznačují, že můžeme čekat zvyšování průměrných teplot,“ uvedl vědec. Karety zatím nijak ohrožené nejsou, v přírodě se jim daří – je ale nutné sledovat rizika, která se jich týkají – nebylo by to poprvé, kdy by nějaký živočišný druh vymřel prakticky „přes noc“.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz