banner

Bannon po vydání knihy kritické k Trumpovi odešel z konzervativního webu Breitbart

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon odstoupil z vedení ultrakonzervativního zpravodajského webu Breitbart News. Svůj krok oznámil týden po zveřejnění knihy kritické k Trumpovi zčásti založené na jeho tvrzeních. Podle listu The New York Times za jeho odchodem stojí vlivná mecenáška republikánů a spolumajitelka serveru Rebekah Mercerová.

„Jsem hrdý na to, jak tým Breitbartu v tak krátkém čase dokázal vybudovat zpravodajskou platformu světové třídy,“ uvedl v prohlášení na serveru Bannon.

Do pozice výkonného ředitele webu se vrátil loni v srpnu krátce poté, co jej Trump zbavil funkce hlavního stratéga. Bannon tehdy prohlásil, že prezidentovi zůstává loajální, avšak postupem času si neodpustil několik kritických prohlášení.

Rozkol bývalých spojenců vyvrcholil minulý týden, kdy vyšla kniha novináře Michaela Wolfa s názvem Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu; název odkazuje na Trumpův pět měsíců starý výrok, že KLDR stihne „oheň a hněv“, když bude pokračovat ve výhrůžkách směrem k USA – pozn. red.).

Bannon se v knize kriticky vyjadřuje k situaci v prezidentském úřadě a k počínání Trumpových blízkých. 

Prezident na jeho citace reagoval slovy, že když Bannon přišel o místo v Bílém domě, přišel i o rozum, a že jde o snůšku lží. Bílý dům se poté neúspěšně pokusil zveřejnění knihy, která vzbudila v USA obrovský zájem médií i veřejnosti, zabránit právní cestou.

Vydavatelský dům Henry Holt and Company, který Wolffovu knihu uvedl minulý pátek na trh, zvýšil původně předpokládaný náklad 150 tisíc na milion výtisků. V prvních dvou dnech se v kamenných obchodech v USA prodalo 29 tisíc exemplářů, přes internet 250 tisíc a jako audiokniha dalších 100 tisíc.

V nastalém sporu se na Trumpovu stranu postavila většina konzervativních médií a k Bannonovi byly kritické i některé příspěvky na jím vedeném webu.

„Steve je cennou součástí našeho odkazu a my mu vždy budeme vděčni za jeho přínos a za to, čeho nám pomohl dosáhnout,“ komentoval Bannonův odchod šéf vydavatelství Larry Solov.

Podle NYT za Bannonovým koncem stojí milionářka Mercerová, která mu v roce 2015 finančně pomáhala s knihou kritickou k Billu a Hillary Clintonovým.

Trump chce zpřísnit zákony o pomluvě

Americký prezident ve zjevné reakci na skandální knihu uvedl, že by se vláda měla „pořádně podívat na zákony o pomluvě“, které Trump označil za „hanebný švindl“ odporující americkým hodnotám. Lidé by neměli mít právo pronášet lživé výroky „a pak se smát, jak peníze plynou na jejich bankovní konto“, řekl Trump. 

Novela zákona o pomluvě by měla být podle prezidenta „smysluplnou oporou pro soudy“, protože dosavadní právní úprava je velmi slabá. Podle zákonů platných v USA musí veřejně činná osoba u soudu dokázat, že autor nebo vydavatel díla publikoval nepravdivé prohlášení se zlým úmyslem.

Čtěte více

Publikované v: Svět        Sdílet

banner

Zanechat vzkaz